Septoplasti (Burun Eğriliği) Neden Olur? Ameliyatı Nasıl Yapılır?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Septoplasti (Burun Eğriliği) Neden Olur? Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Bölümünden Uzm. Dr. Onur Uysal burun eğrili (septum deviasyonu) hakkında açıklamalarda bulundu.

Septoplasti (Burun Eğriliği) Neden Olur? Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Septoplasti (Burun Eğriliği) Neden Olur?

Septum deviasyonu olarak nitelendirdiğimiz burun eğriliği doğumsal ve edinsel nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Genetik nedenler, anne karnında basıya maruz kalma ya da dışarıda gelen travmalar sonucu burun kemiğinde eğrilikler meydana gelebilir. Travma olmaksızın kemik ve kıkırdak yapıların büyüme hızlarındaki farklılıklardan dolayı da septum deviasyonu oluşabilmektedir.

Burun eğriliği ne gibi problem ve rahatsızlıklara sebebiyet veriyor?

Septum deviasyonu kişinin sağlıklı nefes alıp vermesini engeller. Bunun sonucu olarak kişinin hayat kalitesinde azalmaya neden olur. Ağız açık uyuma ve basit horlama yapabileceği gibi apneye neden olup ciddi sağlık sorunlarını tetikleyebilir ya da diğer sistemik hastalıklarının kontrolünü zorlaştırır. Atletik performansta düşme tekrarlayan oral hijyen ve diş problemlerine sebep olabilir. Tekrarlayan farenjit enfeksiyonlarında septum deviasyonu akılda tutulmalıdır. Ağız kokusu yapması nedeniyle sosyal ortamlarda problem yaratabilir. Burun deliklerinden eşit hava akımının olmaması burun mukozasında kuruma ve kabuklanmalara bunun sonucu olarak da tekrarlayan burun kanamalarına neden olabilmektedir. Kişinin dinç uyanmakta güçlük çekmesi ve gün içinde sürekli yorgun hissetmesine neden olur.

Septum deviasyonu nedir?

Septum deviasyonu; her iki burun deliğini birbirinden ayıran orta hatta yerleşen septum adı verilen yapının orta hattan sağa ya da sola yer değiştirmesine bağlı olarak burun hava pasajında darlığa neden olması durumudur. Burun eğriliği ya da burun kemik eğrili adı da verilen septum deviasyonu sık rastlanan bir sağlık problemidir. Burun septumu kıkırdak ve kemik bileşenleri olan ve burun yapısını oluşturan en önemli yapılardan bir tanesidir. Kişinin hayat kalitesini etkileyecek boyutta bir eğrilik varsa tedavisi önerilir.

Septoplasti (Septum Deviasyonu Ameliyatı) nedir?

Septum deviasyonunu düzeltilmesi operasyonu yani septoplasti kıkırdak ve kemik bileşenleri olan septumun orta hatta getirilip her iki burun deliğinden rahat nefes almayı amaçlayan bir cerrahi işlemdir. Estetik bir cerrahi girişim olmayıp sağlıklı kalımın artırılması için uygulanan fonksiyonel bir cerrahidir.

Septoplasti neden yapılır?

Septoplasti ameliyatı sağlıklı yaşam için gerekli olan nazal solunumun sağlanması için yapılan bir cerrahi müdahaledir. Amaç sağlıklı nefes alıp vermektir. Tekrarlayan sinüzit atakları olan, tedaviye dirençli geniz akıntılarında uygulanabilir. Estetik bir müdahale olmamasına rağmen burun ana desteği olan septumun orta hatta getirilmesi ve sağlamlığının arttırılması burun görünümünde de olumlu yönde rol oynar.

Septoplasti nasıl yapılır?

Septoplasti operasyonu genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Eğriliğin tipine, derecesine, yerleşim yerine ya da eşlik eden diğer sinonazal hastalıkların varlığına göre tanımlanmış birçok cerrahi yöntem mevcuttur. Ortalama bir saat kadar süren septoplasti, uzun yıllardır başarı ile uygulanan bir operasyondur. Açık, kapalı ya da endoskopik yöntemlerle yapılabilir. Ameliyat sonrası tamponlu ya da tamponsuz takip mümkündür.

Septoplasti kimlere yapılabilir?

Septoplasti operasyonu yeni olmuş travmatik durumlar haricinde acil bir cerrahi girişim değildir. Hastanın ameliyat olmasını engelleyecek kontrolsüz bir sistemik hastalık, kanama bozukluğu, genel durum bozukluğu gibi durumlarda uygulanmaz. Hastanın mevcut durumu düzeltildikten sonra planlanır. Kemik gelişimi devam eden pediatrik hastalarda genel görüş kemik gelişimi tamamlanıncaya kadar beklemektir. Ancak pediatrik septoplasti, gerçekten gerekli olduğunda kemik kartilaj büyüme noktalarına dikkat edilerek uygulanabilir.

Septoplasti sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Septoplasti operasyonu sonrası kullanılan burun tamponları oluklu olması durumunda erken dönemde nazal spreylerle hava yolunun açıklığı sağlanır. Oluksuz tampon kullanılmış ise ağız kuruluğunun önüne geçilmesi için oral sıvı tüketimi desteklenir. Burun çatısına müdahale edilmediğinden yüzde şişlik ve morarmalar gözlenmez. Medikal tedavisi düzenli kullanılmalıdır. Travma erken dönemde kanamalara neden olabileceğinden yarışmalı sporlar erken dönemde önerilmez.

Septoplasti sonrasında iyileşme süresi ne kadardır?

Septoplasti sonrası uygulanan nazal tamponlar postoperatif birinci ya da ikinci gün alınır. Kabuklanmanın önene geçmek için nazal spreyler düzenli kullanılmalı nemlerde için doktorumuzun verdiği kremleri düzenli kullanmalıyız. Postoperatif iki gün kişiler normal sosyal hayatlarına dönmelerine rağmen iki haftalık süreçte yarışmalı ve temaslı sporlardan kaçınmaları önerilir. Burun içinde oluşan kurutlar koparılmamalı ve doktorunuzun önerdiği sıklıkta kontrollere gidilmesi önerilir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024