Obezite ile Nasıl Mücadele Edilir? Neler Yapılmalı?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Obezite ile Nasıl Mücadele Edilir? Neler Yapılmalı?

Birçok uzman doktor ve araştırmacı tarafından çağımızın yeni pandemisinin ‘obezite’ olduğu konuşuluyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün son yayınladığı verilere göre Avrupa’nın obezite şampiyonu Türkiye. 18 Mayıs Avrupa Obezite Günü kapsamında, Güven Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. İbrahim Demirci, Dünya Sağlık Örgütü’nün obeziteye ilişkin son verilerini değerlendirerek uyarılarda bulundu.

Obezite ile Nasıl Mücadele Edilir? Neler Yapılmalı?

İçindekiler

Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Henüz toplum olarak sağlıklı yaşam için beslenmenin ve egzersizin önemini tam kavrayamadık. Genel olarak, yüksek kalorili besleniyoruz. Yemek yemek, bizim için hobi ve eğlence niteliğinde. Arkadaşlarımızla, dostlarımızla buluştuğumuzda planlarımızı yemek üzerine kuruyoruz. Vakit geçirirken, yemek yemeyi seviyoruz. Seçeneklerimiz arasında birlikte yürüyüş yapmak çok fazla tercih edilmiyor. Hala, toplumumuzun bazı kesimlerinde kilolu insanların daha sağlıklı olduğu düşünülmekte. Kültürün, geleneklerin ve adetlerin etkisiyle toplumumuz yemekle arasına mesafe koyamıyor.

Endokrin Bozucu Kimyasallar ile Obezite İlişkisi

Endokrin bozucular, soluduğumuz hava, içtiğimiz su veya yediğimiz gıdalar ile vücudumuza giren ve biriken, endokrin sistemi olumsuz etkileyen ve bu etkilerini nesilden nesile aktarabilen kimyasal maddelerdir. Küresel bir sorun olan obezite de maalesef bu kimyasallardan etkileniyor. İşlenmiş ve hazır gıdalar vasıtası ile pek çok endokrin bozucu hücrelerimizin içine giriyor. Yapılan araştırmalar anne sütünde bile mikroplastik partiküllerin varlığını ortaya koyuyor. Artık bebeklerimiz doğar doğmaz endokrin bozucu kimyasallarla karşılaşmaya başlıyor. Bu mikroplastikler, ağır metaller gibi endokrin bozucu kimyasalları hücrelerimizden atamıyor aksine depoluyoruz. Hücre içine giren kimyasallar, zaman içinde insülin direnci, diyabet başta olmak üzere çeşitli hormon bozukluklarına yol açarken, kadınların doğurganlığın azalmasına, erkeklerde infertilite gibi rahatsızlıklara yol açıyor. Endokrin bozucu kimyasallardan tamamen uzak kalmak mümkün olmasa da sağlıklı ürünler tüketerek ve hayatımızda plastik kullanımını minimuma indirerek en azında bu zararlı kimyasallara maruziyetimizi elimizden geldiğince azaltmamız gerekiyor.

Bilimsel Sağlık Verilerine Göre ‘Obezite’

Sağlık verilerine bakıldığında durum iç açıcı değil. Yıldan yıla daha kötüye doğru gidiyor. Dünya Sağlık Örgütü 2023 verilerine göre tüm dünyada obezite sıklığı %14 civarında. Bu yüzdeye, kilo fazlalığı olanları da eklediğimizde %38’e ulaşıyor. Artışı hızı durdurulamaz ise 2035 yılında dünya nüfusunun yarıdan fazlası kilo fazlalığı ile mücadele etmek zorunda olacak. Ayrıca dikkat çekmek istediğimi önemli bir nokta, obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek. Çocukluk çağı obezitesi de günümüzde bir tehlikeli boyuta ulaşmış durumda.

Ülkemiz açısından durum biraz daha ciddi boyutta. Türkiye İstatistik Kurumu 2022 verilerine göre ülkemizde kilo fazlalığı %35.6, obezite sıklığımız ise %20.2. Verilere göre Avrupa’nın obezite oranı en yüksek ülkesiyiz.

Obezite ile Mücadele Nasıl Olmalı?

Obezite ile başarılı mücadele için farkındalığın artması, mücadelenin ‘ülke politikası’ olarak benimsenmesi ve sosyal yaşamın sağlığı ön planda tutacak şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Obezite tanısı en kolay hastalık, basit bir boy kilo ölçümü ile tanı koyulabiliyor. Ancak tanı sonrası yönetimi ve tedavisi oldukça karmaşık, zor bir süreç. Obezite probleminin altında birçok ek metabolik hastalık, psikolojik, kültürel, genetik ve çevresel faktör yatmakta.

Kişisel olarak obezite ile mücadele etmek için öncelikle obezitenin bir hastalık olduğunu benimsemeli, sağlıklı yaşam konusunda bilinç ve farkındalığımızı artırılmalı, doğru beslenme ve egzersiz alışkanlıklarını bir yaşam şekli olarak hayatımıza entegre etmeli ve düzenli doktor kontrollerini aksatmamalıyız.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024